Tato rovinatá krajina byla v roce 1977 zařazena mezi biosférické rezervace UNESCO. Následoval rok 1979, kdy byla vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí. I přesto, že je výrazně pozměněna člověkem, stále v sobě uchovává mimořádně cennou vegetaci. Nachází se v ní více než 500 rybníků, památných stromů a vzácné živočišné druhy. Třeboňsko je významným ptačím územím a je považováno za centrum českého rybníkářství. Na své si zde rozhodně přijdou dobrodruzi, sportovci, romantici i labužníci.
Výlety po Třeboňsku – pěšky i na kole
Pěší naučné stezky
Přímo z Třeboně vedou dvě naučné stezky. Naučná stezka zdraví Hrádeček je dlouhá 3,6 km a poznáte na ní krásu stromů Třeboňska. Druhá stezka je Cesta kolem Světa. Ale nebojte se. Nebudete potřebovat 80 dní. Zvládnete to za jeden. Jedná se totiž o cestu kolem rybníka Svět, která obsahuje 16 informačních zastávek. Tento okruh je dlouhý 12 km. A pokud Vás zajímají třeboňská rašeliniště, můžete se vypravit do přírodní rezervace Červené blato se stejnojmennou naučnou stezkou.
Navíc Chráněná krajinná oblast Třeboňsko je protkaná stezkami a cestičkami, po kterých můžete nekonečně bloudit. Pokocháte se tak krásnou krajinou plnou stromů a močálů, které jsou zdrojem léčivých látek.
- Další velmi zajímavoé přírodní památky jsou Slepičí vršek , technická památka rybník Rožmberk a Velký a Malý Tisý.
Cykloturistika
Rovinatá krajina je bohatá na kvalitní sítě cyklotras a naučných cyklistických stezek. Třeboňsko na kole si určitě užijete. Oblíbená je trasa Okolo Třeboně a Rožmberk přes Starou Hlínu.
Pokud nevlastníte kolo, není problém si ho půjčit. České dráhy již od roku 2003 provozují půjčovnu jízdních kol v turisticky atraktivních regionech. Služba ČD Bike je dostupná i v jižních Čechách. Rezervovat si je můžete telefonicky i přes internet. Jižní Čechy patří mezi cyklistické ráje.
Více informací o pěší i cykloturistice najdete na stránkách: