Aktivity v okolí

 Obec Lužnice

náměstí v obci Lužnice

Malá poklidná vesnička bývá často ve stínu svého blízkého souseda – turisty vyhledávaného města Třeboň. I ona ovšem nabízí jisté rozptýlení.

 

 

 

 

Dvůr Hamr

www.dvurhamr.cz

Nedaleko se nachází malebný statek. Dvůr hamr je místo kombinující dobré jídlo i příjemnou zábavu. Kromě malé restaurace s venkovním posezením a s dětským hřištěm zde uvidíte vše, co patří na správný statek a jak funguje zemědělská prvovýroba.

 

 

 

Město Třeboň

malebné náměstí města Třeboně

Třeboň – to je historické město v krásné krajině plné rybníků a lesů. Třeboň – to jsou lázně spojující krásu přírody s využitím její léčebné síly. Třeboň – to je bohatá kultura pro potěšení duše. Třeboň – to je domov dynastie Rožmberků a Schwarzenberků.

Třeboň leží v nížinné oblasti Třeboňské pánve. Nachází se zde centrum Chráněné krajinné oblasti. Zdejší úrodná půda velice svědčí místnímu lázeňství a cestovnímu ruchu. Je to prostě ideální místo pro relaxaci, zábavu i vzdělání. V letním období je město i jeho okolí vhodné pro cykloturistiku i projížďky na koni.

Za kulturou do Třeboně

Můžete se vydat na procházku do anglického parku, kde se nachází Schwarzenberkova hrobka. Návštěvu si jistě zaslouží i zámek Třeboň se zajímavou expozicí Třeboňsko – krajina a lidé. Jejím cílem je návštěvníka pobavit i informovat o biosférické rezervaci Třeboňsko, historii rybníkářství a lázeňství a dvou hlavních proudech hospodářství v této krajině. Tradice vaření piva sahá v Třeboni do polovin 14. století a pivovar Regent patří mezi nejstarší pivovary na světě. Za zmínku jistě stojí i místní vyhlášené restaurace s rybími specialitami. Bývalý augustiniánský klášter je perlou jihočeské gotiky a gotický základ má i přirozené centrum města, což je Masarykovo náměstí a jeho měšťanské domy.

Místní lázeňství

Na přírodním zdroji, jejž nabízí Třeboňská pánev, je založena zdejší lázeňská tradice. Ve městě jsou dvoje lázně: Bertiny lázně a Lázně Aurora.

Lázně Aurora se nachází v klidném prostředí rozsáhlého parku na břehu rybníka Svět. Naopak Bertiny lázně najdete blízko historického centra Třeboně. Oba komplexy mají mnohostranné využití. Nejenže se starají o Vaše tělo a mysl po lékařské stránce, ale poskytují i zábavu a relaxaci pro strávení příjemného dne. Ať už toužíte po troše oddychu u skleničky vína v místní restauraci, zábavu s dětmi v aqua centru, sportovní vyžití či návštěvu kosmetického centra, vše je Vám v místním lázeňství k dispozici.

Dům přírody Třeboňska

Tento Dům přírody, který se nachází v prostorách Státního zámku Třeboň, nabízí trvalou expozici „Krajina a lidé“, jež přiblíží veškeré krásy Třeboně. Výstavu tvoří šest tematicky zaměřených místností vybavených tzv. videokiosky. Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry? Písečné duny? Nebo třeba Dračici? Která ryba má psí zuby? Co to znamená, když baštýř strojí rybník? A odkdy jsou v Třeboni lázně? Na tyto a mnohé otázky najdete odpověď právě v Domu přírody Třeboňska.

Akvárium krčínův dům

Tato jedinečná výstava přiblíží návštěvníkům podvodní život ve Vltavě, nejznámější řece České republiky. Na ploše 350 m2 spatříte celkem 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody. V nich návštěvníci zhlédnou známé ryby našich vod, např. kapry, štiky, líny, okouny, ale také  sumce, metrové jesetery i ostatní méně známé ryby českých vod.

 

 

České Budějovice

Toto jihočeské město leží uprostřed malebné přírody v rovině Českobudějovické pánve a na soutoku řek Vltavy a Malše. Zakladatelem byl v roce 1265 český král Přemysl Otakar II. V roce 1980 bylo její historické jádro vyhlášenou městskou památkovou rezervací.

Ve městě se nachází mnoho kulturních památek. Klenotem Českých Budějovic je již zmiňované historické jádro s gotickými, renesančními a barokními domy. Náměstí Přemysla Otakara II. patří mezi nejkrásnější náměstí v České republice. Uprostřed něj stojí barokní Samsonova kašna z 18. století. Nedaleko ní je v dlažbě zasazen tzv. bludný kámen, kde dříve ve středověku stávala šibenice. Nepřehlédnutelnou dominantou města je Černá věž. Z jejího ochozu je výhled na celé Budějovice a její okolí. Nejstarší budovy města stojí na Piaristickém náměstí.

Hluboká nad Vltavou

Hluboká je pohádkové sídlo protkané legendami a zajímavostmi. Tato národní památka se díky svým souborem staveb a malebnou krajinou řadí mezi nejvýznamnější zámecké areály období romantismu ve střední Evropě. Prohlídkové trasy Vás provedou reprezentačními sály, soukromými apartmány, kuchyní, věží a zámeckým parkem.

 

 

 

 

Červená Lhota

Červená Lhotka

Tento zámek s neobvyklou barvou je jedním z nejnavštěvovanějších zámků v jižních Čechách. Vypíná se na skalnatém ostrově nad hladinou rybníka. Ve svém jádru skrývá zbytky původní tvrze ze 14. století. Součástí zámeckého areálu je park, jehož největší atrakcí je Zámecký rybník, kde si můžete půjčit lodičku a prohlídnout si zámek a okolní přírodu z vodní hladiny. Oblíbené místo církevních svatebních obřadů je starobylá zámecká kaple Nejsvětější Trojice na návrší v parku.

 

Hrad a zámek Český Krumlov

zámek a hrad český krumlov

Další významné turistické místo a památka UNESCO. Venkovní prohlídka areálu ukazuje působivou architekturu významné dvorské rezidence 16. – 18. století. Projdete celkem pět zámeckých nádvoří se vzácnými renesančními a barokními freskami. Obrovský park je kombinací francouzské a anglické zahradní úpravy. Kaskádovitá fontána a zámecké jezírko je oblíbeným místem pro relaxační a meditační procházky. Ve vnitřních prostorách jsou k dispozici dvě prohlídkové trasy. Seznámíte se s historickou výzdobou, uvidíte zámeckou věž s hladomornou a lapidárium s expozicí barokních plastik. Ovšem největší perlou je zámecké barokní divadlo.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec

Národní kulturní památka se s přiléhajícím městem spojuje v harmonický celek, který díky historickému rázu a jedinečnými stavebními a uměleckými památkami tvoří městskou památkovou rezervaci. Jsou zde tři prohlídkové trasy, které Vás provedou Adamovým stavením, Středověkým hradem a apartmány 18. a 19. století. Podívat se můžete i do Černé věže s hladomornou.

 

 

Rožmberk nad Vltavou

Tento hrad je jedním z nejstarších hradů v jižních Čechách a je dominantou stejnojmenné obce. Prohlídky Vás zavedou nejen do doby posledních Rožmberků, ale přístupné jsou i soukromé pokoje, Anglická věž nebo i Katovna, což je muzeum hrdelního soudnictví.

Vodní království

Rybník Rožmberk

Svou rozlohou je Rožmberk nejen největší rybník v České republice, ale i na celém světě. Nachází se 6 km severně od centra Třeboně. Velkým vodním zdrojem je řeka Lužnice. Projděte se po jeho břehu, nasedněte na kolo a vyrazte na projížďku, nebo se zúčastněte výlovu rybníka: www.trebonskykapr.cz/vylovy-rybniku/

Rybník Svět

Tento rybník je desátý největší rybník v Jihočeském kraji. Nachází se na jižním okraji Třeboně. Kolem něj vede naučná stezka Cesta kolem Světa. Po hladině se konají vyhlídkové jízdy motorovou lodí. Z hráze vede naučná stezka Rožmberk a cyklostezka Okolo Třeboně. Je zde možnost se i vykoupat. Místní koupaliště nabízí dvě pláže. Ta větší má i tobogán. Rybník má i sportovní využití. Konají se zde mistrovské závody pořádané Českým veslařským svazem.

Třeboňský divadelní festival